Socialiniai tinklai

Po 14-os metų veikimo internete oficialiai užsidarė „Omegle“

Po 14-os metų sėkmingo veikimo duris užvėrė didžiausia pasaulyje internetinio bendravimo platforma „Omegle“. Apie tai Lapkričio 9 dieną pranešė „Omegle.com LLC“ įkūrėjas Leif K-Brooks.

Visame pasaulyje gerai pažystama nemokama internetinio bendravimo platforma galiausiai pasiekė savo pabaigos tašką. 14-ioliką metų žmones iš visų pasaulio kampelių suvienijusi ir džiuginusi „Omegle“ lyg perkūnas iš giedro dangaus pranešė apie savo baigtį. Dabar, atsidarius oficialų „Omegle“ puslapį pamatysime didelę įkūrėjo žinutę, dvi pasaulyje gerai žinomų žmonių citatas ir antkapį, su platformos gyvavimo data.

Platformos puslapis / ekrano nuotr.

Dar 2009 metais įkurta platforma jau tada subūrė didelį kiekį žmonių į vieną vietą. Labai išpopuliarėjusi karantino laikotarpiu (2020) platforma suteikė galimybę bendrauti su žmonėmis internetu, taip laikantis karantino taisyklių ir susipažįstant su visu pasauliu ir jo problemomis tiesiai iš namų. Tačiau platforma labai greitai pakrypo į netinkama linkme ir tapo vieta, žinoma dėl savo netinkamų padarinių.

Savo ilgame pranešime L. K-Brooks išskyrė: „telefonas gali būti naudojamas skambučiui močiutei sveikinant su gimtadieniu. Taip pat jis gali būti naudojamas netikram skambučiui apie paslėptą sprogmenį“.

Tamsioji „Omegle“ pusė

Platforma – kaip paradoksas. Platforma sugebėjusi tiek suburti, tiek atskirti žmones iš viso pasaulio. Iš vienos pusės platforma, leidusi bendrauti su skirtingų rasių, tikėjimų ir įsitikimų žmonėmis, atrodytų naudinga. Tačiau kaip ir bet kokia platforma – „Omegle“ turėjo ir tamsiąją pusę. Rasizmas, seksizmas, lytinių organų vaizdavimas – ne pats tinkamiausias būdas bendrauti ar susirasti draugų.

Tinkamai naudojama platforma gali sukelti daug džiaugsmo ir malonumo: būdami saugioje savo namų aplinkoje galime bendrauti su žmonėmis esančiais tiek keli kilometrai, tiek keli tūkstančiai kilometrų nuo mūsų. Tačiau neretai „Omegle“ buvo išnaudojama kaip rasizmo arba netinkamo demonstravimo prietaisas, dėl kurio kaltės buvo užblokuotas ne vienas transliuotojas tiek „YouTube“, tiek „Twitch“ platformose.

Omegle“ platforma / „Sacurity.org“ nuotr.

Pedofilijos skandalas

Dar šių metų Rugpjūtį, vienas „Omegle“ vartotojas prisipažino filmavęs virš 1000 nepilnamečių nusirenginėjančių būtent naudojant šią platformą. Dėl šio tiesioginio pedofilijos skandalo kaltinamasis buvo nuteistas 16 metų laisvės atėmimo. 2022 metais CBC reporterė tyrimo tikslais praleido dieną „Omegle“ ir savo tyrimo metu dažniausiai buvo sujungiama su dalinai arba visai nuogais vyresnio amžiaus vyrais.

Visai tai privedė prie galutinio taško. Kadangi platforma naudojosi didelis kiekis nepilnamečių, ir to suvaldyti nepavyko, pagrindine problema tapo seksualinis priekabiavimas ir netinkamas demonstravimas. Dėl šios priežasties prieš „Omegle“ buvo iškelta byla, kurioje platforma buvo kaltinama internetu sujungianti seksualinius nusikaltėlius (ang. Sexual predators) su nepilnamečiais. Po ilgos kovos ir siekio apginti sąžiningai ir pagal paskirtį platformą naudojančius žmones, jos įkūrėjas Leif K-Brooks bylą pralaimėjo. Dėl šios priežasties platforma buvo priverstinai uždaryta.

„Iš giliausio mano širdies kraštelio, labai dėkoju visiems, kurie „Omegle“ naudojo geriems tikslams ir visiems, kurie prisidėjo prie platformos teigiamo kūrimo. Aš atsiprašau, kad nebesugebėjau kovoti už jus“, – pabaigoje teikė L. K-Brooks.